środa, 14 grudnia 2011

Pomoc dla dzieci Irka „Messaliny” Wójcickiego

26. listopada 2011 odszedł od nas przedwcześnie w wieku zaledwie 48 lat, jeden z najważniejszych animatorów ruchu szantowego w Polsce, piosenkarz, autor, członek zespołów EKT Gdynia i Na Razie – Ireneusz „Messalina” Wójcicki.

Niezapomniana, niezwykle barwna osobowość sceniczna, wieczny hipis i przyjaciel wszystkich. Pseudonim Messalina pochodził jeszcze z czasów studenckich, kiedy w kabarecie z powodu braku aktorki odgrywał z niezwykłym powodzeniem damskie role. W EKT Gdynia pełnił rolę drugiego wokalisty, grając również na tamburynie, brał udział we wszystkich sesjach nagraniowych i trasach koncertowych zespołu. Wraz z zespołem zdobył również właściwie wszystkie liczące się wyróżnienia na festiwalach szantowych w Polsce.

Jego piosenki takie jak: "Po co mi to było", "Życzenia powrotu", "Niepoprawny gość", „Zimowa nadzieja” czy popularna w ostatnim czasie „Koszerka” weszły już na dobre nie tylko do repertuaru zespołu, ale trafiły również do śpiewników szantowych.
Od urodzenia związany z rodzinnym Wrocławiem, przez kilka lat mieszkał w Katowicach gdzie studiował dziennikarstwo i nauki polityczne na Uniwersytecie Śląskim. Po przeprowadzce, w 2004 roku, do Łodzi, równolegle z działalnością w EKT, zaczął występować również, w zespole Na Razie.
 
W roku 2006 stwierdzono u Irka złośliwy nowotwór skóry. Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia, od 2007 roku jednak, ponownie był aktywny scenicznie i wierzył w powodzenie terapii. Zmarł w szpitalu, przegrywając w nierównej walce z chorobą. Osierocił dwóch synów trzynastoletniego Michała i zaledwie pięcioletniego Franciszka i to właśnie im potrzebna jest dziś nasza pomoc. 

Przy PFM zostaje uruchomione specjalne subkonto o nazwie DZIECI IRKA MESSALINY EKT, z którego wpływy zostaną w całości przekazane dzieciom Irka.
Liczymy na Wasze wielkie serca.
ul. Kruczkowskiego 12/2
00-380 Warszawa
Numer rachunku: PL 36 1440 1101 0000 0000 1394 6817

piątek, 6 maja 2011

Chwila Nieuwagi

„A kiedy mi przyjdzie” - pierwszy singiel zapowiadający debiutancką płytę rybnickiego zespołu Chwila Nieuwagi. 

Chwila Nieuwagi to rybnicka grupa, która powstała z prawdziwej potrzeby wyrażenia siebie poprzez muzykę. Zespół powstał początkowo jako duet, obecnie koncertuje i nagrywa w szerszym gronie. Poszerzenie składu zaowocowało nie tylko wzbogaceniem instrumentarium, ale znacznym wzbogaceniem stylistyki, ponieważ każdy z członków zespołu wnosi do niego swój niepowtarzany klimat. W piosenkach „Chwili Nieuwagi” usłyszymy więc elementy jazzu, folku, muzyki irlandzkiej, bluesa, a nawet latino. Wspólnym mianownikiem łączącym i spajającym różne fascynacje muzyczne członków zespołu jest jednak poezja,  zawarta w tekstach. Twórcy odważnie sięgają po wiersze znanych poetów: Marii Konopnickiej, Bolesława Leśmiana, ks. Jana Twardowskiego, Danuty Wawiłow, czy Juliana Tuwima, nie stronią również od własnych utworów. Nie boją się odważnych współczesnych interpretacji. Jak twierdzą sami muzycy Chwili Nieuwagi, grupa powstaje do dziś, ponieważ nadal bardzo twórczo poszukuje swej muzycznej tożsamości – czego efektem jest nagrana właśnie debiutancka płyta.  

Trzon zespołu stanowi duet Martyna Kuczera – wokal i grający na gitarze Andrzej Czech. Są oni autorami muzyki do wszystkich zawartych na płycie utworów. Pozostali członkowie zespołu to: pianista, autor musicali, kompozytor  Piotr Kotas, Marek Sochacki - perkusista, od lat występujący z grupą Carrantuohill, Rafał Kierpiec - kontrabasista, muzyk udzielający się w projektach muzyki poważnej i rozrywkowej.
 
Zespół ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień zdobytych na prestiżowych festiwalach i imprezach muzycznych w całym kraju – między innymi: Bieszczadzkie Anioły 2008 (III miejsce), YAPA 2009 (wyróżnienie), YAPA 2010 (I miejsce), SOWA w Rybniku (II miejsce), Muzyczna ZOHYLINA w Bukownie Tatrzańskiej (III miejsce), Wrocławski Przegląd Kultury Studenckiej (I miejsce), Zimowa Giełda Piosenki w Opolu (I miejsce i zaproszenie na Festiwal Piosenki Studenckiej w Krakowie), Festiwal im. Wojtka Belona w Busku-Zdroju (Grand Prix) oraz Muzyczna Zohylina 2010 (Grand Prix), Poetycka Dolina 2010 (II miejsce), a także wyróżnienie na Międzynarodowych Spotkaniach Muzycznych "Poetyckie Rubieże" 2010 w Gubinie.
„Niepoprawna muzyka” to płyta szczególna, wybrano na nią piosenki najlepsze, ulubione – dość powiedzieć, że każdy z zawartych na niej utworów przyniósł zespołowi pierwsze miejsce na co najmniej jednym ogólnopolskim festiwalu piosenki. Świeże spojrzenie na teksty uznanych autorów pozwala nam odkrywać je na nowo, a bogata stylistyka i doskonałe brzmienie sprawiają, że płyty słucha się nie tylko z prawdziwą przyjemnością, ale niektóre piosenki na długo pozostają w pamięci. Takim utworem z pewnością jest zapowiadająca płytę piosenka „A kiedy mi przyjdzie” napisana do wiersza Marii Konopnickiej z muzyką Andrzeja Czecha, Łukasza Czecha i Martyny Kuczery. 

Sami twórcy o swojej płycie mówią:
„Niepoprawna  muzyka płynie własnym nurtem nie zważając na modę i trendy. Nie płynie też pod prąd czy na przekór czemukolwiek, komukolwiek, ale tak jak ją niesie. Razem z nią odwiedzamy miejsca bardzo nam bliskie, acz współcześnie zapomniane: stare wioski, tamtejsze karczmy. Dotykamy również słowa – jego sensu dlatego sięgamy po różnorodną poezję, mimo iż część „Naszych” autorów wrzucono już do wora interpretacyjnego. Efektem tego dryfu po meandrach inspiracji jest płyta z żywą muzyką, taką jaka „się nagrała”  - bez nadmiernej ingerencji, muzyka niesterylna, „niepopularna więc prawdziwa”. 

Utwory na płycie "Niepoprawna muzyka"

1.    A KIEDY MI PRZYJDZIE 

sł.  Maria Konopnicka, muz. Andrzej Czech, Łukasz Czech, Martyna Kuczera
2.    SZYBKO 

sł. Danuta Wawiłow, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera
3.    KARCZMA
sł. Bolesław Leśmian, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera, Łukasz Czech
4.    LIRYKA 

sł. Julian Tuwim, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera, Łukasz Czech
5.    OJCZE NASZ, CZYLI MODLITWA PANISKA 

sł. Andrzej Czech, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera
6.    PIOSENKA NA NIESPANIE 

sł. Martyna Kuczera, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera
7.    RATUNKU 

sł. Ks. Jan Twardowski, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera
8.    A JAK ŚPIEWAĆ
sł. Maria Konopnicka, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera
9.    OD OSTATNIEJ NIEDZIELI 

sł. Jan Kasprowicz, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera
10.    PEDZIAŁA MI MATKA 

sł. Andrzej Czech, muz. Andrzej Czech, Martyna Kuczera
 
Zespół w składzie:
Martyna Kuczera - wokal
Andrzej Czech - gitara
Piotrek Kotas - pianino
Marek Sochacki - perkusja
Rafał Kierpiec - kontrabas

Nagrań dokonano w Studio M Radia Opole 
w lipcu 2010
Realizacja nagrań, mix i mastering: Andrzej Czubiński

Kontakt:
Agencja Inicjatyw Artystycznych CYTRYNA
magda.turowska@cytryna.pl
790-011-209

środa, 23 lutego 2011

Julia Mikołajczak "Jestem tego warta"

Premiera płyty
JULII MIKOŁAJCZAK
Jestem tego warta
8 marca 2011  (w Dzień Kobiet)


Julia Mikołajczak – wokalistka, aktorka kabaretowa z zacięciem dramatycznym, zakończyła właśnie prace nad swoim debiutanckim albumem „Jestem tego warta”.
 Z prawdziwą radością informujemy, że płyta  pojawi się w sklepach 8 marca 2011 roku.
Płyta „Jestem tego warta” jest liryczno-satyryczną podróżą po zakamarkach kobiecej duszy. Duszy kobiety, która nękana rozterkami własnych emocji, wciąż płonie, poszukuje i pragnie, nawet jeśli to jest dla niej samej takie krępujące... Starannie dobrany materiał, głęboka ekspresja i autentyczność przekazu sprawiają, że materiału słucha się z prawdziwą przyjemnością. Piosenki dla Julii napisali między innymi Zenon Laskowik, Władysław Sikora, Grzegorz Tomaczak... bo JEST TEGO WARTA!
1.      Julijo (sł.  Zenon Laskowik, muz. Piotr Kałużny)        
2.      To jest takie krępujące  (sł. Zenon Laskowik, muz. Piotr Kałużny)
3.      Jestem tego warta (sł. i muz. Władysław Sikora)        
4.      Fandango (sł. Grzegorz Tomczak, muz. Janusz Grzywacz)   
5.      Mężczyźni (sł. Julia Mikołajczak, muz. Piotr Kałużny)        
6.      Mój Janusz (sł. i muz. Grzegorz Tomczak)            
7.      Zabierz ręce (sł. Władysław Sikora, muz. Piotr Kałużny)       
8.      Trzy pytania (sł. i muz. Grzegorz Tomczak)            
9.      Nawet kochance (sł. i muz. Grzegorz Tomczak)            
10.    Tango Nietango (sł. i muz. Grzegorz Tomczak)           
11.    Mój mężczyzna (sł. Zenon Laskowik, muz. Piotr Kałużny)
12.    Nigdy nie kochałam Pawła (sł. i muz. Władysław Sikora)
13.    A on o tym nie wie (sł. i muz. Piotr Kałużny)
14.    Ciszy muzyka (sł. i muz. Zenon Laskowik)
15.    Nie (sł. Grzegorz Tomczak, muz. Piotr Kałużny)

Aranżacje - Piotr Kałużny
Reżyseria dźwięku i mastering - Michał Garstecki
Nagrania: Free Fly Music Studio, Poznanć 2010

Piotr Kałużny - fortepian, Jarosław Buczkowski - akordeon
Piotr Wiśniewski - kontrabas, Andrzej Mazurek - perkusja, intrumenty perkusyjne
Magdalena Hrab - skrzypce, Jarosław Buczkowski - klarnet, bas-klarnet
Michał Garstecki - gitara akustyczna

JULIA MIKOŁAJCZAK - śpiew

Zapraszamy do obejrzenia teledysku do tytułowego utworu zapowiadającego płytę Julii  "Jestem tego warta", który wyreżyserował osobiście autor piosenki Władysław Sikora.



Urodzona i mieszkająca w Poznaniu, absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Osoba skromna i wrażliwa, ostrożnie obchodzi się z własnym talentem. Swój repertuar dobiera wyjątkowo starannie wierząc w to że tylko autentyczność na scenie i prawdziwe emocje są warte zachodu.

Niezmiennie zakochana klasycznej piosence francuskiej, między innymi z repertuaru Edith Piaf, Juliette Greco, Dalidy, Charlesa Aznavoura, Georgesa Brassensa, które z przyjemnością wykonuje w języku oryginalnym i które mają duży wpływ na jej muzykę. Dysponuje dźwięcznym głosem o charakterystycznej niskiej barwie i wielkiej sile rażenia. Na scenie uwodzi i hipnotyzuje słuchaczy. Wywołuje wzruszenie, refleksję i przekonanie o wyjątkowości chwili przepełnionej elektryzującą energią.

Już w 2002 r. została laureatką Grand Prix XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie, trzy lata później wystąpiła na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, na którym wraz z zespołem „Przed czy Po” zdobyła II miejsce. W ubiegłym roku natomiast już samodzielnie zdobyła Nagrodę Publiczności oraz III miejsce w XXX Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.

Julia jest osobą o zaskakująco wszechstronnych możliwościach i zainteresowaniach. Szczęśliwie zauważono także jej talent aktorski i subtelne poczucie humoru. Możemy je w pełni docenić w dwóch najbardziej „artystowskich” polskich kabaretach, prowadzonych przez Zenona Laskowika (Kabareciarnia Zenona Laskowika) i Władysława Sikorę (Adin) - w których występuje.

wiecej na: http://www.juliamikolajczak.pl

Kontakt:
Agencja Inicjatyw Artystycznych CYTRYNA
magda.turowska@cytryna.pl
790-011-209